1

Тема: P-8A Poseidon

Boeing on Jan. 21 received a $1.6 billion contract from the U.S. Navy for low-rate initial production (LRIP) of the P-8A Poseidon aircraft. The LRIP 1 contract is for six P-8A aircraft, spares, logistics and training devices.

Boeing will begin final assembly of the first LRIP aircraft at its Renton, Wash., facility this summer.

Есть сотни субъективных мнений и объективное моё (с)

Поделиться

2

Re: P-8A Poseidon

Завидно , конечно , что в США так грамотно используют существующую платформу 737 . Нам такое пока и не снится ... ac

Поделиться

3

Сколько же можно было закупить Посейдонов на потраченные Британией на Нимрод 5,7 млрд бакинских...

Поделиться

Почти 26 машин, если верить инфе, что Р-8 стоит около 220 млн$ за один экземпляр...

Честь Родины отстаивают на борту крейсера, а не на палубе яхты.

Поделиться

5

RENTON, Wash., July 19, 2011

The first Boeing P-8A Poseidon production aircraft completed its first flight on July 7

This is the first P-8 that will go directly to the fleet in Jacksonville, Fla.

The successful flight marked LRIP-1's completion of final assembly in the company's Renton factory and transition to mission system installation and checkout in Seattle. Boeing will deliver LRIP-1 to the Navy next year in preparation for initial operational capability, which is planned for 2013.

In order to efficiently design and build the P-8A aircraft, the Boeing-led team is using a first-in-industry, in-line production process that draws on the company's Next-Generation 737 production system. All aircraft modifications unique to the P-8A are made in sequence during fabrication and assembly.

Separate from the production contract, Boeing was awarded a System Development and Demonstration contract in 2004 to build and test six flight-test and two ground-test P-8A aircraft. The first four flight-test planes are completing testing at Naval Air Station Patuxent River, Md. The program's static test plane, S1, completed its test program earlier this year.

Отредактировано VasYa (21.07.2011 16:41:23)

Поделиться

6

(кликабельно)
http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/9/7/0/2384079.jpg

Поделиться

7

- Молодцы ребята, что скажешь...

"Я не червонец, чтобы всем нравиться."   В.В. Маяковский
Хоббиhttp://www.sentido.ru/senteam.php?id_user=20

Поделиться

8

Значит оборудование сильно продвинулось вперёд, если на такой скорости можно за лодками охотиться)

Поделиться

9

Скорость патрулирования /поиска 200 миль/час на высоте 200фт.

Отредактировано PPP (20.11.2015 00:01:36)

Поделиться